جستجو در مطالب سایت باربری

احداث بندر خشک در البرز

طرح ایجاد بندر خشک در البرز بیش از یک سال است که توسط برخی مسئولین مطرح شده و از تأثیرگذارترین عوامل موجود در بهبود اقتصاد البرز به شمار می رود که در این گزارش به تشریح کامل این موضوع پرداخته ایم.

بندر خشک

راضیه شعبانی- بندر خشک پایانه ای ترکیبی در داخل کشور و مجاور خطوط اصلی ریلی و جاده‌ای مبادلاتی است که در نزدیکی مراکز تجمع کالا (تولید یا مصرف) احداث می شود و حداقل به وسیله ۲ شیوه ریل و جاده به بنادر ساحلی یا مرزهای فعال تجاری متصل می‌شود. سالیان درازی است که این موضوع در حد شعار باقی مانده بود اما درنهایت در سال 93 وعده‌ها به عمل انجامید و مجوز احداث بندر خشک یزد با سرمایه‌گذاری ۴هزار میلیارد در سال ۹۳ صادر شد و اردیبهشت ۱۳۹۵ نیز ساخت بندر خشک «اینچه‌برون» در استان گلستان آغاز شد.

بندر خشک
همچنین با جدی شدن عزم دولت برای احداث و ایجاد این مهم، اعلام شده است که تا پایان برنامه ششم توسعه حداقل باید شش بندر خشک را با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث کرد.
اما با توجه به ظرفیت بالای استان البرز و وجود خط ریلی در این استان و همچنین خبری که نزدیک به دو سال است رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت برای ایجاد بندری خشک در البرز اعلام کرده بود، پیگیر این اتفاق شدیم.
در ارتباط با این موضوع با رحیم بنامولایی، رئیس اتاق بازرگانی البرز گفت و گوی تلفنی داشتیم تا ضمن کسب اطلاعات بیشتر، جویای چگونگی روند ایجاد بندر خشک در البرز شویم.
وی ابتدا از بندر خشک، تحت عنوان باراندازی در کشور برای واردات و صادرات یاد کرد و ایجاد این بندر را در البرز مفید دانست.
ایجاد بندر خشک در البرز نیازمند برنامه ریزی اصولی است
رئیس اتاق بازرگانی استان در خصوص ظرفیت البرز برای به ثمر نشاندن این اتفاق اظهار داشت: با توجه به اینکه استان البرز از امکاناتی همچون دسترسی به دریا محروم مانده است و بندر خشک به امکانات ریلی و حمل و نقل جاده ای نیاز دارد، البرز با وجود این دو در شهرستان کرج، می تواند به خوبی بندر خشک داشته باشد و از آن استفاده کند.
این مقام مسئول همچنین وجود فرودگاه پیام را به عنوان عاملی مثبت برای ایجاد بندر خشک معرفی کرد و بیان داشت: با توجه به فاصله کمی که مکان احتمالی احداث بندر خشک، با فرودگاه پیام دارد باید این مبحث در بودجه سال 97 دیده شود تا بتوان به نتایج مثبتی دست یافت چراکه درصورت توجه به این مسئله با وجود توانایی ویژه این منطقه برای توزیع، بارگیری و ارسال کالا به سایر استان ها با شرایط مطلوبی روبه‌رو خواهیم شد.
اما طبق گفته این مسئول، با توجه به قرار گرفتن میان چندین استان و همچنین بودن در کنار پایتخت می توان اینگونه قمداد کرد که این موقعیتی ویژه برای تولید اقتصاد و تبدیل شدن البرز به پایانه ای اقتصادی برای واردات و صادرات کالا، محسوب می شود.
مسئولین البرز برای تحقق یافتن بندرخشک عزم خود را جذب کنند
رئیس اتاق بازرگانی استان البرز با تأکید بر اینکه مسئولین برای تحقق یافتن ایجاد بندرخشک در البرز باید عزم خود را جذب کنند، عنوان کرد: مبحث ایجاد بندر خشک در استان البرز پیش بینی و در کمیته راهبردی پیشنهاد داده شده و مکان احداث آن نیز تقریبا مشخص شده است اما آنچه مهم تلقی می شود آن است که مسئولین استانی نسبت به نحوه اداره و راه اندازی آن با جدیت تمام پیش بروند و برای پیشبرد سریعتر و بهتر طرح، تعریف کاربردی از کارهای ضروری داشته باشند.
وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: تحقق یافتن این امر به برنامه ریزی اصولی نیاز دارد تا حتی تاریخ به ثمر نشاندن این بندر مشخص شود.
بنامولایی همچنین با اشاره به این موضوع که بخش خصوصی نقش بسزایی را در این مسئله ایفا می کند، خاطر نشان کرد: پس از طی کردن مراحل زیرساختی بندر خشک، می توان اداره بندر را برای مدت زمان کوتاهی به بخش خصوصی واگذار کرد تا در بحث مالی هم دولت به گونه ای تامین شود.

 

تهیه و تنظیم: راضیه شعبانی

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

برخی از مطالب سایت

مسیرهای حمل بار در استان های کشور را بیشتر بشناسیم استان البرز: استان البرز از ابتدای شکل گیری به عنوان استانی مستقل از پایتخت، همواره از جهات مختلف...
باربری شاهرود   حمل بار درون شهری و برون شهری به اقصی نقاط حمل بار و اثاثیه منزل ، اداری، تجاری، شرکتی ، صنعتی و...  با کارگر مجرب برای...
اتوبار لنگرود جابجایی اثاثیه و بار در لنگرود (((( کار را به کاردان بسپارید ))) کامیونت ، ایسورو ، خاور، مسقف ، نیسان و... اگر اجناس و وسایل نو یا...
آنا بار | اتوباربری و باربری در شیراز شبانه روزی ، همراه با کادری مجرب و فعال   تغییرات باربری از گذشته تا حال در گذشته  جابجایی وسایل خانه...

حذف آگهی از سایت

برای حذف آگهی تان از سایت، با همان شماره های که در سایت آگهی ثبت کرده اید، عدد 2 (متن پیامک فقط عدد 2 باشد) به شماره 50002691821 پیامک بفرستید و یا با شماره 09121943801 امیر علیپور تماس بگیرید.

logo-samandehi

تلگرام باربریاینستاگرام باربریفیسبوک نقاشی ساختمانآپارات باربریگوگل پلاس نقاشی ساختمانبرنامه اندروید باربری